Rodzaje i zastosowanie sklejki
Naszą mocną stroną są wyroby wytwarzane ze sklejki oraz drewna obrabianych frezarką i laserem. Ze sklejki i drewna produkujemy: regały, ekspozytory, elementy zabudowy małe i duże, stojące, na blatowe, w pełni spersonalizowane i uwaga: w ilościach już od 1 sztuki! Elementy dekoracyjne do wnętrz – mapy: Polski, świata, logotypy i lampy. Realizacje ze sklejki i drewna cechują się niesamowitym wyglądem, ale również ekologicznym charakterem!
Sklejkę i drewno łączymy z innymi materiałami:
- pleksi,
- kompozyt,
- metal,
- mech,
- lustro.
Mówiąc krótko: wykonamy wszystko, co zaprojektują agencje reklamowe i pracownie architektoniczne – ogranicza nas jedynie wyobraźnia
Sklejka to produkt drewnopochodny o rozpowszechnionym zastosowaniu. Doskonale nadaje się na materiał konstrukcyjny, służąc również jako widowiskowy element wykończenia wnętrz. Nie istnieje przestrzeń, w której dekoracje ze sklejki nie mogłyby stanowić o dodatkowej atrakcyjności miejsca. W tym artykule przybliżymy właściwości tego magicznego budulca, który zasługuje na najwyższe uznanie.
Jak powstaje sklejka?
Tworzona z fornirów drewnianych, sklejka otrzymuje najwyższą wytrzymałość spośród wszystkich materiałów drewnopochodnych. Zdecydowanie przewyższa wszelkie płyty wiórowe czy pilśniowe, dlatego właśnie stanowi cenny materiał dla rozmaitych konstrukcji budowlanych. Jej cena pozostaje adekwatna do jakości budulca, wobec czego sklejkę należy stosować tam, gdzie inne surowce nie wytrzymują próby jakości.
Budowa sklejki
Przejdźmy teraz do omówienia całego procesu, w ramach którego powstaje sklejka. Każdy etap produkcji płyt musi być wykonany z najwyższą starannością, aby finalny produkt spełniał normy jakościowe. Wspomniane na początku forniry drewniane to nic innego jak ultracienkie warstwy drewna, przypominające płaty, dające się zwijać w rolkę. Stanowią one pierwszy element do produkcji sklejki. Forniry dostarczane są do zakładów produkcyjnych z takich drzew jak topola, buk, brzoza, sosna lub świerk. Istnieje możliwość łączenia różnych rodzajów drewna w ramach jednej sklejki. Takie działanie ma swoje ekonomiczne uzasadnienie, gdyż dużo taniej jest tworzyć sklejkę z topoli, a tylko zewnętrzną warstwę wykonywać z drewna bukowego, niż traktować drogie gatunki drzew jako budulec całościowy.
Mając już przygotowane forniry, należy je poddać prasowaniu w wysokiej temperaturze i pod ogromnym ciśnieniem. Każdą warstwę arkusza drewna układa się prostopadle do poprzedniej, wypełniając dodatkowo odpowiednim spoiwem. Włókna drewniane ułożone w ten sposób zapewniają sklejce doskonałą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Do wyboru są sklejki o różnych grubościach, długościach płyty i gramatury. Powszechnie uznaje się, że sklejka z drzew liściastych góruje nad wersją iglastą pod względem parametrów wytrzymałościowych. Widać to również w gramaturze samego materiału. Waga sklejki liściastej dochodzi nawet do 750 kg na metr sześcienny, a w przypadku płyty iglastej ta wartość jest mniejsza o około 150 kg. Obróbka sklejki gwarantuje jej doskonałe właściwości estetyczne i niepodatność na uszkodzenia. Ten niezwykły budulec rośnie w siłę w wielu budynkach, przyjmując na siebie coraz to nowe wyzwania.
Zastosowanie sklejki
Nie sposób wymienić wszystkich miejsc, w których sklejka znajdzie swoje zastosowanie. Ich liczba rośnie z każdym rokiem, co tylko pokazuje jak cennym materiałem stała się ta płyta z arkuszy forniru. Sklejka idealnie nadaje się do wykonania sufitów podwieszanych, ścian działowych, podestów na schodach czy okładziny ścian. Ze sklejki wykonuje się także rozmaite zabudowy meblowe, wykorzystując jej elegancki wygląd.
Oczywiście nie tylko branża budowlana czerpie korzyści z tego materiału. Także przemysł samochodowy powszechnie wykorzystuje sklejkę do wykończenia wnętrz luksusowych pojazdów. Statki i jachty pasażerskie także traktują ją jako podstawowy budulec elementów wewnętrznych. Odwiedzając z dziećmi nowoczesne place zabaw, warto przyjrzeć się, jak wiele konstrukcji wykonanych jest właśnie ze sklejki. Jej łatwa obróbka, ogromna trwałość i atrakcyjność wizualna zyskuje przychylność coraz większej grupy odbiorców.
Rodzaje sklejki
Poza podziałem na sklejkę liściastą i iglastą, kategoryzacja prowadzona jest także na podstawie rodzaju klejów wykorzystywanych w procesie produkcji. Sklejka suchotrwała nie będzie odpowiednia w miejscach o podwyższonej wilgoci, jednak w suchym środowisku odwdzięcza się doskonałą zdolnością do modyfikacji kształtu i wieloletnią trwałością.
Natomiast sklejka wodoodporna to produkt, w którym łączenie poszczególnych arkuszy fornirowych nastąpiło z wykorzystaniem spoiny odpornej na wodę. W przypadku kontaktu z wilgocią klej nie straci swojej przyczepności, jednak drewno w dalszym ciągu może ulec procesom gnicia. Dlatego używanie sklejki wodoodpornej w miejscach o dużej wilgotności musi być poprzedzone odpowiednim zabezpieczeniem warstwy zewnętrznej. W celu uzyskania dobrych parametrów giętkości i estetyki, można w pomieszczeniach stosować sklejkę wykonaną z egzotycznych drzew tropikalnych. Taka sklejka elastyczna doskonale nadaje się do miejsc, gdzie konieczne jest stworzenie łuków lub innych niestandardowych kształtów. Poszczególne rodzaje sklejki nadają się do rozmaitych celów, w pełni dopasowując się do wielu wizji wykończenia wnętrz.
Obrabianie sklejki
Obróbka sklejki wykonywana jest z wykorzystaniem różnych technologii. Możliwe jest tutaj cięcie laserowe, grawerowanie, czy frezowanie.
Jaką sklejkę wybrać do obrabiania laserem lub frezarką? Wszystko zależy od osobistych preferencji. Sklejka to materiał twardy i łatwo poddający się obróbce. W przypadku cięcia laserowego nie występuje konieczność mocowania płyty, dlatego tą metodą mogą być kształtowane wszystkie rodzaje sklejki. Precyzja cięcia laserem nie ma sobie równych. Wybierając frezowanie, należy pamiętać o ograniczeniach przestrzennych i wyższej podatności na popełnienie błędu. Ta metoda jest jednak znacznie tańsza, dlatego wciąż wybiera ją wielu konstruktorów. Obróbka sklejki wykonywana przez profesjonalistów gwarantuje doskonały efekt końcowy.